Historia Hosteli- czyli jak to się zaczęło

Siema Hostelarzu!

Good to see you in here. Być może jesteś zaprawionym w boje podróżnikiem, który niejednokrotnie spał w hostelach. Lub jesteś dopiero na początku swojej nowej przygody i chcesz spać w hostelach. Żeby poznać fajnych ludzi i przy okazji zaoszczędzić.

Bez względu na powody, w tym poście zgłębimy razem czym w ogóle jest hostel. I od czego to się wszystko zaczęło??

Hostele uległy zmianie na przestrzeni lat

Czy wiesz, że w USA hostele często są kojarzone z horrorem “Hostel”?? No cóż, dzisiejszym hostelom na pewno daleeeeeko do horroru. Wręcz przeciwnie… w niektórych możesz poczuć się niczym Mariah Carey w 5-gwiazdkowym hotelu.

Poza tym jeśli myślisz o romantycznej eskapadzie, znajdzie się i taki hostel, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

To już nie są brudne miejsca, pełne chrapiących nieznajomych (no dobra chrapiący czasem są :)). Czystość to priorytet w dzisiejszych hostelach. 

Dzisiaj, niejednokrotnie przekraczając progi hostelu zastanowisz się: zarezerwowałam hostel czy hotel?

Ok Ewa, ale co to jest hostel? Czym się różni od hotelu?

Zanim poznasz historię hosteli, zacznę od wyjaśnienia czym on jest i czym różni się od hotelu.

Nie ma jednakowych hosteli. Każdy się czymś różni: wystrojem aka desajnem, atmosferą, ofertą i ludźmi jakich tam spotkasz. Ale…

(bo zawsze musi być jakieś ale)

Absolutnie wszystkie mają kilka elementów wspólnych. Niezbędnych, żeby można je było nazwać hostelem.

Jakiś czas temu stworzyłam infografikę z tej okazji, wskazującą podstawowe elementy hostelu. Możesz ją ściągnąć, zapisać na Pintereście lub przesłać znajomej, mającej wątpliwości czym jest hostel.

Przejdźmy do konkretów.

Zwykle w hostelu będziesz spała w pokoju wieloosobowym (tip: czasem są pokoje tylko żeńskie- jeśli wolisz dzielić pokój z gangiem dziewczyn). Pamiętaj: płacisz za łóżko.

Jest co raz więcej hosteli, które oferują też pokoje prywatne. Tutaj płacisz za pokój, nie za łóżko.

Hostele sa zwykle budżetową opcją

Dlatego często są tańszą opcją w porównaniu z hotelami. Mówię tu “często”, bo zdarza się, że w droższych miastach takich jak Barcelona czy Paryż, hostele nie zawsze są najtańszą opcją.

Części wspólne hostelu, to miejsca w których się “dzieje wszystko”. Od kuchni po recepcję możesz spotkać innych podróżujących i nawiązać nowe znajomości (jeśli chcesz oczywiście).

“S” w hoStelu reprezentuje społeczność

To największa różnica między hostelami i innymi typami obiektów noclegowych. Hostel to społeczność. Tutaj kładzie się nacisk na stwarzanie atmosfery i możliwości, żeby nieznajomi przemienili się w znajomych.

To miejsce, gdzie ludzie z różnych zakątków świata mają możliwość wymiany poglądów, zainspirowania się przeżyciami innych i tworzeniem nowych (czasem wspólnych) planów podróżniczych. 

Hostele można podzielić na kilka rodzajów:

  • Imprezowe
  • Rodzinne
  • Dla surferów
  • Eko hostele

Ta lista jest na pewno dłuższa. Co więcej jeden hostel może łączyć kilka typów, np. eko hostel, przyjazny rodzinom z dzieciakami. Albo dla surferów, organizujący dużo imprez.

Ponieważ istnieje tak wiele typów, musisz wiedzieć jaki hostel będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej wyprawy. Jeśli nie jesteś fanem imprez, unikaj hosteli, których podstawą jest “party like a rockstar”. Możesz sprawdzić mój post, z poradami jak wybrać odpowiedni hostel dla siebie.

Historia hosteli- czyli jak to się zaczęło

Pierwszą informacją jaką znajdziesz w internecie o historii hosteli, są początki schronisk młodzieżowych i Hostelling International.

Schroniska młodzieżowe i hostele jakie dziś znamy różnią się od siebie. Żeby wiedzieć na czym polegają różnice, możesz przeczytać post napisany przez The Hostel Girl: “Youth Hostels vs Backpackers Hostels”.

Moim zdaniem początki hosteli, w wersji jaką znamy obecnie możemy odnaleźć w tych dwóch historiach: powstanie schronisk młodzieżowych i początki współczesnego backpackingu.

Jeśli jesteś fanem video, możesz obejrzeć historię schronisk młodzieżowych w 5 minut na moim IGTV.

Schroniska młodzieżowe powstały z myślą o nocowaniu młodzieży i uczniach w zamian za pomoc przy codziennych pracach i niewielką opłatę. Ideą było stworzenie dla nich nisko-budżetowego środowiska do wymiany poglądow, uczenia się i przebywania wśród rówieśników, blisko natury.

Ich historia sięga roku 1909, kiedy to niemiecki nauczyciel Robert Schirrmann zdał sobie sprawę z zapotrzebowania na krótkie i tanie noclegi dla jego uczniów w trakcie wycieczek pozaszkolnych. I tak w 1912 roku w zamku Altena w Niemczech powstało pierwsze schronisko młodzieżowe.

Schirrmann chciał, by młodzież zdobywała inne, cenne doświadczenie poza murami szkolnymi. Uczniowie pomagając w codziennych zadaniach w schronisku takich jak sprzątanie czy gotowanie mogli zarobić dodatkowe pieniądze i spać w tzw. dormitoriach. Co najciekawsze schronisko w zamku Altena wciąż istnieje i funkcjonuje do tej pory!

R. Schirrmann jako prekursor idei schronisk młodzieżowych kontynuował swoją pracę i w 1919 roku założył Niemieckie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych. Idea bardzo szybko rozprzestrzeniła się na terenie Europy i do 1930 roku na terenie samych Niemiec było ich ponad 2000.

Narodziny pierwszych stowarzyszeń schronisk młodzieżowych

W 1932 roku w Amsterdamie została założona Międzynarodowa Federacja Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation), reprezentowana przez 11 krajowych stowarzyszeń, m.in. z Polski, Niemiec, Szwajcarji i Wielkiej Brytanii. 

Od 2006 roku MFSM funkcjonuje jako Hostelling International.

W obecnej chwili schroniska młodzieżowe są rzadziej spotykane w Europie. Dynamiczny rozwój przemysłu turystycznego, zmiana zapotrzebowań turystów i popularyzacja podróży z plecakiem (backpacking) sprawiły, że schroniska przybrały formę hosteli, gdzie goście większą część dnia spędzają poza obiektem.

Jednak idea integracji ludzi, z różnych krajów i środowisk pozostała i jest podstawą tych obiektów.

Jeśli chcesz zgłębić historię Richarda Schirrmanna i schronisk młodzieżowych polecam Ci książkę Duncana M Simpsona “Richard Schirrmann. The man who invented youth hostels”.

“Nie jestem turystą. Jestem podróżnikiem”- backpackersi, szlak hippisów i hostele

Muszę przyznać, że nie łatwo jest znaleźć informację na temat pierwszych hosteli backpackerskich.

Samo znaczenie backpackingu zmienia się z biegiem lat. Ale zawsze chodziło tu o podróżowanie przez dłuższy czas, na niskim budżecie i bez stałego planu.

Jest tu dużo miejsca na spontaniczne decyzje i wybieranie jak najtańszych opcji, żeby wydłużyć okres podróży. Dlatego ulubionymi przez backpackersów opcjami jest Couchsurfing, autostop czy spanie w hostelach.

Prawdopodobnie pierwsze backpackerskie hostele powstały w trakcie popularyzacji tzw. Szlaku hipisowskiego. Okresu kiedy współczesny backpacking nabierał formy.

Kiedy pojawiły się pierwsze hostele dla backpackersów?

Między 1960 a 1970 rokiem, Szlak Jedwabny czyli dawny trakt handlowy łączący Europę z Azją, został ponownie przemierzany wzdłuż i wszerz. Ale tym razem nie byli to handlowcy, ale młodzi podróżnicy: spragnieni przygody i wolni hippisi, w poszukiwaniu innego stylu życia i tanich narktotyków.

Najpopularniejszą częścią szlaku była trasa z Europy do Kathmandu, przez Turcję, Iran Afganistan, Pakistan,Indię do Nepalu.

To właśnie w trakcie tej podróży, hostele jako tanie miejsce do spania, przypadły do gustu “driftersom”, “włóczykijom” czy “backpackersom”, jak nazywano hippisowskich podróżnikow.

“Across Asia on the Cheap”

W 1973 roku Tony i Maureen Wheeler opublikowali swój pierwszy przewodnik z podróży po Azji jaką odbyli rok wcześniej. Para odbyła długą podróż z Londynu do Sydney, przez “hippisowski” szlak.

Ten przewodnik był “matką i ojcem” znanych już dziś na całym świecie przewodników Lonely Planet.

Jak możesz sobie wyobrazić, wówczas podróżnicy i turyści nie mieli takiego źródła wiedzy jak internet. Dlatego przewodnik “Across Asia on the Cheap” był naprawdę Czymś. 

To właśnie w tej książce, para polecała różnego rodzaju tanie opcje do spania w tym właśnie hostele. Czy to właśnie tam powstały pierwsze backpackerskie hostele? Tego na 100% nie wiem. Ale jest to bardzo prawdopodobne.

Na zakończenie

Historia hosteli zarówno w formie schronisk młodzieżowych jak i hosteli backpackerskich pokazuje jedno: 

tu zawsze chodziło o stworzenie bezpiecznego środowiska, do budowania nowych przyjaźnij.

Hostel to miejsce, w którym spotykają się ludzie z różnych krajów i zderzają się ze sobą przeróżne kultury. To niesamowite móc obserwować jak zupełnie od siebie inni ludzie wchodzą ze sobą w interakcję, wymieniają swoje poglądy i przeżycia…to jest właśnie prawdziwy duch hosteli!

Zawsze polecam rezerwować hostele bezpośrednio (w linkowanym poście dowiesz się dlaczego). Ale też wiem, że znacznie łatwiej znaleźć super nocleg na stronach rezerwacyjnych (a potem zarezerwować je bezpośrednio hehe). W tym poście znajdziesz najlepsze strony do szukania hosteli.

Jeśli nadal nie wiesz czy spanie w hostelach jest dla Ciebie, zawsze możesz potraktować to jako nową przygodę 🙂

“Jedyne co musisz zrobić, to zdecydować się iść i najtrudniejsze masz z głowy. Więc idź”.

Tony Wheeler

Ale to już inna historia.

podpis autora

P.S.1. Przewodnik Lonely Planet “Across Asia on the Cheap” jest dostępny jako ebook na Amazonie, za darmo.

P.S.2. Jeśli chcesz więcej podobnych historii z hotelarstwa i turystyki, zapisz się do mojego newslettera “Food for Thoughts”.

P.S.3. Ten post zawiera link sponsorowany. To oznacza, że jeśli dokonasz przez niego zakupu, otrzymam małą prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Dziękuję <3

Masz pytanie? Napisz do mnie, wypełniając okienka poniżej:

Pin It on Pinterest